Description
Description (CS): Cílem předloženého projektu, na kterém spolupracuje Univerzita v Bayreuthu a Univerzita v Českých Budějovicích s deseti školami z Bavorska a Česka, je vybudovat udržitelnou kontaktní síť pro institucionální spolupráci.
Na jedné straně se jedná o odborně didaktický výzkumný a vývojový projekt obou univerzit. Jako podstatné výsledky by v rámci tohoto projektu měly vzniknout model pro matematické nadání a didaktické koncepty za účelem diagnózy a podpory matematického nadání obzvlášť u žákyň a žáků na druhém stupni. Východiskem výzkumu jsou stávající výsledky z oblasti psychologie a pedagogiky, stejně jako z didaktiky matematiky pro základní školy. Tyto výsledky budou rozšířeny na specifické odborné cíle a obsahy druhého stupně.
Na druhé straně budou tak vzniklé koncepty začleněny do vzdělávání učitelů v česko-bavorském pohraničí, čímž dojde také k jejich popularizaci. Studenti, kteří studují učitelství, a učitelé na školách budou oběma univerzitami přeshraničně seznamováni s koncepty diagnózy a podpory pro obzvlášť nadané žákyně a žáky na matematiku. Těžit z těchto aktivit budou tedy v podstatě žákyně a žáci v česko-bavorském pohraničí. Měli by být svojí školou co nejlépe podporováni v jejich vývoji. Za tímto účelem se univerzity v Bayreuthu a v Českých Budějovicích ujmou dlouhodobého vzdělávání a školení učitelů, stejně jako dalšího rozvoje vyučování ve školách, jako společné přeshraniční výzvy. V průběhu zveřejňování se výsledky projektu budou rozšiřovat a zakotvovat ve školním systému v bavorsko-českých projektových oblastech na různých úrovních.
V neposlední řadě představuje tento projekt také zpracování rámce pro kvalifikaci budoucích vědeckých pracovníků na Univerzitách v Bayreuthu a v Českých Budějovicích. Na obou těchto univerzitách by měly být zlepšeny institucionální kapacity a měly by být propojeny výzkumné a vývojové aktivity s vědeckou kvalifikací odborných pracovníků (doktorantů nebo postdoktorantů).
Po celou dobu projektu se budou konat různorodé společné kontaktní přeshraniční akce pro studenty, učitele a vědce. Budou rozvinuty a zavedeny nové formy spolupráce: Semináře pro studenty učitelství z Bavorska a Česka, akce dalšího vzdělávání učitelů, které budou organizovány oběma univerzitami z Bavorska a Česka, stejně jako výzkumná setkávání vědeckých pracovníků. Všechny tyto aktivity budou přispívat k rozvoji společné identity v česko-bavorské programové oblasti a budou posilovat podvědomí společného výzkumného, vědeckého a vzdělávacího prostoru.
Read more Description (EN): Building a sustainable network for institutional cooperation — this is the goal of the project, in which the universities of Bayreuth and Budweis cooperate with ten schools from Bavaria and the Czech Republic.
On the one hand, it is a didactic research and development project of both universities. The main results are to develop a model for mathematical talent as well as didactic concepts for the diagnosis and promotion of mathematical talent, especially in secondary school pupils. This builds on existing results from psychology, pedagogy and primary school mathematics didactics and extends these results to the specific subject-related goals and contents of secondary education.
On the other hand, the developed concepts are disseminated and implemented in teacher education in the Bavarian-Czech border area.
Teacher training students and teachers in the school service are introduced by both universities across borders with diagnostic and funding concepts for mathematically gifted pupils. Thus, the project activities ultimately benefit the students in the Bavarian-Czech border area. They should be promoted in the best possible way by the school in their development. To this end, the universities of Bayreuth and Budweis take on sustainable teacher training and teacher training as well as the further development of school teaching as a common cross-border challenge. In the course of dissemination processes, the project results are disseminated and anchored in the educational system of the Bavarian-Czech programme area at various levels.
Finally, the project provides a framework for the qualification of young scientists at the universities of Bayreuth and Budweis. Both universities aim to improve institutional capacity and combine research and development activities with the scientific qualification of academic staff (doctoral or post-doctoral researchers).
In total, a wide range of country-connecting meetings between students, teachers and academics take place. New forms of cooperation are being developed and established: Seminars for teacher training students from Bavaria and the Czech Republic, teacher training events organised jointly by both universities from Bavaria and the Czech Republic, as well as research meetings of scientists. All these activities contribute to the development of a common identity in the Bavarian-Czech programme area and increase awareness of the common research, knowledge and education space.
Read more Description (DE): Ein nachhaltiges Netzwerk für institutionelle Kooperationen aufbauen - dies ist Ziel des beantragten Projekts, bei dem die Universitäten Bayreuth und Budweis mit zehn Schulen aus Bayern und Tschechien zusammenarbeiten.
Einerseits handelt es sich um ein fachdidaktisches Forschungs- und Entwicklungsprojekt beider Universitäten. Als wesentliche Resultate sollen ein Modell für mathematische Begabung sowie didaktische Konzepte zur Diagnose und Förderung mathematischer Begabung insbesondere bei Schülerinnen und Schülern der Sekundarstufe entwickelt werden. Dies baut auf bestehenden Ergebnissen aus der Psychologie, der Pädagogik sowie der Grundschul-Mathematikdidaktik auf und erweitert diese Resultate auf die spezifischen fachbezogenen Ziele und Inhalte der Sekundarstufe.
Andererseits werden die entwickelten Konzepte in der Lehrerbildung im bayerisch-tschechischen Grenzraum verbreitet und implementiert.
Lehramtsstudierende und Lehrkräfte im Schuldienst werden von beiden Universitäten grenzübergreifend mit Diagnose- und Förderkonzepten für mathematisch besonders begabte Schülerinnen und Schüler vertraut gemacht. Damit kommen die Projektaktivitäten letztlich den Schülerinnen und Schülern im bayerisch-tschechischen Grenzraum zu Gute. Sie sollen durch die Schule bestmöglich in ihrer Entwicklung gefördert werden. Dazu nehmen die Universitäten Bayreuth und Budweis nachhaltige Lehreraus- und Lehrerfortbildung sowie die Weiterentwicklung von schulischem Unterricht als gemeinsame, grenzübergreifende Herausforderung an. Im Zuge von Disseminationsprozessen werden die Projektergebnisse im Bildungssystem des bayerisch-tschechischen Programm-Gebiets auf verschiedenen Ebenen verbreitet und verankert.
Schließlich bietet das Projekt einen Rahmen zur Qualifizierung von Nachwuchswissenschaftlern an den Universitäten Bayreuth und Budweis. An beiden Universitäten sollen die institutionellen Kapazitäten verbessert und die Forschungs- und Entwicklungsaktivitäten mit der wissenschaftlichen Qualifikation von wissenschaftlichen Mitarbeitern (Doktoranden oder Post-Doktoranden) verbunden werden.
Insgesamt finden vielfältige länderverbindende Begegnungen von Studierenden, Lehrkräften und Wissenschaftlern statt. Neue Formen der Zusammenarbeit werden entwickelt und etabliert: Seminare für Lehramtsstudierende aus Bayern und Tschechien, Lehrerfortbildungsveranstaltungen, die von beiden Universitäten aus Bayern und Tschechien gemeinsam gestaltet werden, sowie Forschungstreffen von Wissenschaftlern. All diese Aktivitäten tragen zur Entwicklung einer gemeinsamen Identität im bayerisch-tschechischen Programm-Gebiet bei und stärken das Bewusstsein für den gemeinsamen Forschungs-, Wissens- und Bildungsraum.
Read more
Website: http://www.by-cz.eu
Expected Results (CS): Intenzita přeshraniční spolupráce
Expected Results (DE): Intensität der grenzübergreifenden Zusammenarbeit
Expected Outputs (CS): Projekt zintenzivní přeshraniční spolupráci na více úrovních:
Institucionální spolupráce dvou univerzit: Díky společné projektové práci na všech pracovních balíčcích se spolupráce mezi Univerzitami v Bayreuthu a v Českých Budějovicích podstatně zintenzivní a rozvine.
Společné výsledky výzkumu obou univerzit: Obě univerzity vytvoří model matematického nadání a koncepty k diagnóze a podpoře matematicky nadaných žáků (pracovní balíčky 1 a 3). Tyto výzkumné výsledky budou realizovány v dotační oblasti, ale také mimo to budou rozšířeny na evropské úrovni (publikacemi a příspěvky na vědeckých konferencích, ke srovnání výstup O.A
5.3 a O.A
5.4). Tím pádem bude česko-bavorský dotační prostor vnímán jako společný vědecký prostor.
Osobní setkání cca 90 studentů učitelství: Studenti z Bavorska a z Česka se v rámci svého studia učitelství zúčastní jednoho přeshraničního semináře na obou stranách hranice (výstupy O.A
2.1 až O.A
2.3).
Institucionální spolupráce každé z obou univerzit s deseti školami: Obě univerzity spolupracují s pěti školami v Bavorsku a v Česku jako s asociačními partnery (výstupy O.A
2.4 a A.A
2.5).
Projektové praxe na školách pro cca 200 studujících: V rámci praxí na školách a během příslušných seminářů (výstupy O.A
2.4 a O.A
2.5) se budou studenti seznamovat s koncepty, které byly vytvořeny v rámci spolupráce obou univerzit. Studenti budou tyto koncepty k diagnóze a podpoře matematického nadání uplatňovat ve vyučování.
Přeshraničně organizované školení učitelů pro cca 200 učitelů: Univerzity v Bayreuthu a v Českých Budějovicích společně uspořádají po jednodenní konferenci v bavorské a v české části dotační oblasti za účelem zveřejnění projektových výsledků (výstup O.A
5.1 a O.A
5.2).
Read more Expected Outputs (DE): Das Projekt intensiviert die grenzübergreifende Zusammenarbeit auf mehreren Ebenen:
Institutionelle Kooperation zweier Universitäten: Durch die in allen Arbeitspaketen gemeinsame Projektarbeit wird die Kooperation zwischen den Universitäten Bayreuth und Budweis erheblich intensiviert und ausgebaut.
Gemeinsame Forschungsergebnisse beider Universitäten: Beide Universitäten entwickeln ein Modell für mathematische Begabung und Konzepte zur Diagnose und Förderung mathematisch begabter Schüler (Arbeitspakete 1 und 3). Diese Forschungsergebnisse werden im Programmgebiet implementiert, aber auch darüber hinaus auf europäischer Ebene verbreitet (durch Publikationen und Beiträge zu wissenschaftlichen Konferenzen, vgl. Outputs O.A
5.3 und O.A
5.4). Dadurch wird der bayerisch-tschechische Programmraum als kohärenter Wissenschaftsraum wahrnehmbar.
Persönliche Begegnung von ca. 90 Lehramtsstudierenden: Studierende aus Bayern und Tschechien nehmen im Rahmen ihres Lehramtsstudiums jeweils an länderverbindenden Seminaren teil (Outputs O.A
2.1 bis O.A
2.3).
Institutionelle Kooperation beider Universitäten mit zehn Schulen: Die beiden Universitäten kooperieren gemeinsam mit jeweils fünf Schulen in Bayern bzw. Tschechien als assoziierten Partnern (Outputs O.A
2.4 und O.A
2.5).
Schulpraktika zum Projekt für ca. 200 Studierende: In Schulpraktika und zugehörigen Seminaren (Outputs O.A
2.4 und O.A
2.5) werden Studierende mit den von beiden Universitäten kooperativ entwickelten Konzepten vertraut gemacht. Die Studierenden setzen diese Konzepte zur Diagnose und Förderung mathematischer Begabungen im Unterricht um.
Länderübergreifend gestaltete Lehrerfortbildungen für ca. 200 Lehrkräfte: Die Universitäten Bayreuth und Budweis gestalten gemeinsam je eine eintägige Konferenz im bayerischen bzw. tschechischen Teil des Programmgebiets zur Dissemination von Projektergebnissen (Output O.A
5.1 und O.A
5.2).
Read more
Thematic information
Specific Objective:
Intensifying integration, harmonization and coherence in the Bavarian-Czech Republic border area
Thematic Objective:
(11) enhancing institutional capacity of public authorities and stakeholders and efficient public administration through actions to strengthen the institutional capacity and the efficiency of public administrations and public services related to the implementation of the ERDF, and in support of actions under the ESF to strengthen the institutional capacity and the efficiency of public administration.
Read more
Investment Priority:
(11 ETC) ETC specific, for cross-border cooperation: enhancing institutional capacity of public authorities and stakeholders and efficient public administration by promoting legal and administrative cooperation and cooperation between citizens and institutions
Partners (2)
Lead Partner:
Universität Bayreuth
Address:
95440 Bayreuth, Germany
Legal status:
public
Website:
http://www.dmi.uni-bayreuth.de
Total budget:
EUR 329 200.00
ERDF budget:
EUR 279 820.00
-
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
-
Name:
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
Address:
37115 České Budějovice, Czech Republic
Legal status:
public
Website:
http://www.pf.jcu.cz
Total budget:
EUR 251 025.00
ERDF budget:
EUR 213 371.25